Trhy v Nowom Targu (40km)
 

     Kto by nepoznal azda najznámejšie trhovisko v Poľsku v meste Nowy Targ?! Trikrát do týždňa sem smerujú tisíce ľudí za reálnou vidinou lacnejšieho nákupu. Tradič trhy v Poľsku, ktoré sú vyhľadávané pre pestrosť produktov a prístupné ceny. Konajú sa každý štvrtok, sobotu a nedeľu okrem miestnych sviatkov. 
     Nowy Targ už od dávnych čias prosperoval práve z miestnych trhov - jarmokov, na ktoré sa schádzali nielen miestni obyvatelia, ale prichádzali aj ľudia z iných oblastí a krajov. Samotná poloha mesta hrala z historického hľadiska kľúčovú rolu. Miesto sa nachádzalo pri južných hraniciach pri jednej z hlavných ciest regiónu. Trhy sú podnes označované ako "jarmark", toto slovo pochádza z nemeckého výrazu "Jahrmarkt", čo znamená v preklade trhy konajúce sa raz ročne. 
     Neskorší poľskí panovníci dali mestu práva organizovať dodatočné jarmoky, na sv. Jakuba, sv. Jána, počas Bielej nedele a nakoniec každý týždeň. Stalo sa teda tradíciou, že každý štvrtok do mesta prichádzali zo všetkých strán davy, aby predali svoje výrobky, kúpili, čo bolo potrebné pre ich hospodárstvo a tiež sa prišli popozerať, „potargovať sa”. Počas storočí sa zmenil sortiment ponúkaných tovarov tak, ako sa menili časy, ľudské potreby a očakávania. Kedysi sa obchodovalo na námestí, teraz trhovisko zaberá čoraz viac miesta od Waksmundzkej ulice až za Alej Tysiąclecia.
     Zo širokého spektra produktov tu nájdete miestne potraviny ako napr. domáce syry, ovocie, zelenina, drevené a kožené výrobky, potreby do kuchyne, oblečenie, sezónne a folklórne výrobky, kvety a mnoho ďalších. Vlna, kožušiny, drevené výrobky, potraviny, to všetko bolo na jarmoku od začiatku existencie mesta a určite to zostane navždy. Vďaka jarmokom mohlo mesto bohatnúť a keďže obchodníci i kupujúci museli počas celého dňa niečo zjesť, vypiť, niekedy aj prenocovať, rozvíjala sa aj gastronómia. Vo štvrtok aj v sobotu tam možno kúpiť aj predať doslova všetko. Tradičnou témou rozhovorov bola kedysi kúpa koňa či kravy. Okrem veľkých hospodárskych zvierat je tu možné kúpiť psa, mačku, hydinu, a všetko čím sa zvieratá kŕmia.
     Pravdepodobne neexistuje nič, čo by sa na jarmoku v Nowom Targu nedalo kúpiť. Jarmoky sa organizujú bez ohľadu na počasie. Mení sa doba, potreby, tovar, ale jarmok v meste zostáva bez zmeny. 


Spojte príjemné s užitočným. Víkend v hoteli MAGURA vždy za super cenu.

RECEPCIA KONTAKT:
Tel.: 00421 (0)52 478 05 11
Mobil: 00421(0) 911 887 385
Email: recepcia@magurahotel.sk   
Facebook: www.facebook.com/trhyvtargu