Poľovnícky zámoček HOHENLOHE
 

Poľovnícky zámoček

 

     Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine je národnou kultúrnou pamiatkou v majetku štátu, v správe Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. Prezidenti Slovenskej republiky ho od roku 2004 využívajú na reprezentačné účely. Hostil niekoľko zahraničných prezidentov pri formálnych aj neformálnych stretnutiach. Prezident Andrej Kiska ho od decembra 2015 prvýkrát otvára verejnosti.
    Drevený zámoček dal v rokoch 1883-85 postaviť vlastník javorinského panstva, pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen. Jednu z najcennejších častí Vysokých Tatier s rozlohou vyše 10-tisíc hektárov kúpil knieža Hohenlohe v roku 1879 za pol milióna zlatých. Stala sa sídlom správy jeho tatranských a maďarských majetkov. Presídlil sem početný štajerský lesnícky personál aj s rodinami a žil tu spolu so svojou družkou, poľskou umelkyňou Ottíliou Lubraniec-Dambskou.
    Pruský magnát zamestnával v Tatranskej Javorine desiatky ľudí. Hoci bol evanjelik, postavil tu aj katolícky drevený kostolík v štýle ľudovej architektúry. Vybudoval tiež vodnú elektráreň, zriadil pekáreň, do jeho majetku patrili bane a ďalšie podniky.
    Na svojom území najprv zakázal vstup turistom, neskôr však vytýčil tri turistické trasy a stanovil návštevné termíny. Tieto turistické trasy – Poľský hrebeň, Sedielko a Kopské sedlo – sú v platnosti dodnes. Pri vzniku Tatranského národného parku predstavovalo javorinské panstvo jedno z prírodne najzachovanejších území. Viaceré opatrenia na ochranu prírody z obdobia kniežaťa Hohenloheho plynule prešli do zásad národného parku.
    Hlavným záujmom kniežaťa bolo poľovníctvo. Na poľovačkách v Tatranskej Javorine sa zúčastňovala aristokracia z celej Európy. Hohenlohe zriadil v lesoch rozsiahlu zvernicu, kam dovážal bizóny, kozorožce, kaukazské či americké jelene.
    Knieža Hohenlohe zomrel v roku 1926. Pochovaný je na javorinskom cintoríne, vedľa svojej družky Ottílie. Po jeho smrti zdedil majetok bratranec, knieža August Kraft von Hohenlohe, ktorý však trvalo žil v Maďarsku a o javorinské panstvo sa nestaral. Keďže mu spôsobovalo čoraz väčšie dlhy najmä neplatením daní, v roku 1935 ho predal spolu s lendackou časťou Československej republike za 25 miliónov korún. Vznikla Správa štátnych lesov Javorina a po ustanovení Tatranského národného parku prešlo niekdajšie panstvo do správy parku.
    Pôvodná podoba loveckého zámočku sa zachovala dodnes. Čiastočnou prestavbou prešiel v rokoch 1975-77, kedy bol prevedený na Stranícky podnik služieb Praha. Vymenili sa poškodené podlahy, spodné trámy a obnovený bol aj nábytok.
V zámočku Hohenlohe je značná časť pôvodného vybavenia, vrátane ďalekohľadu od mníchovského optika Jacoba Merza, loveckých trofejí, zbraní, fotografií, obrazov a gongu na zvolávanie spoločenských udalostí. Viaceré predmety zo zámočku však skončili v nemeckom sídle rodiny Hohenlohe, na zámku Neuenstein, kde boli prevezené po svetovej poľovníckej výstave vo Viedni v roku 1910. Na tejto výstave hodnotili pavilón javorinského panstva ako jeden z najkrajších.
    Zámoček pruského kniežaťa je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 2009. Od roku 2004 sa nachádza v správe Kancelárie prezidenta, kde prešiel zo správy Národnej rady, z užívania Tatranským národným parkom. V období rokov 1990 až 1998 bol zámoček v pôsobnosti Hotela Poľana a nevyužíval sa.
    Vstup do zámočku je bezplatný. Je možný celoročne každý štvrtok v otváracích hodinách o 11:00 hod., o 12:00 hod., o 13:00 hod. a o 14:00 hod., ak na štvrtok nepripadne štátny sviatok, deň pracovného pokoja alebo deň 31. 12. Maximálny počet návštevníkov pri jednom vstupe je 20. Prehliadka trvá približne 15-25 minút.
    Rezervácia prehliadky je možná na telefónnom čísle +421905243618, e-mailom na javorina@prezident.gov.sk, alebo listom na adrese: Kancelária prezidenta Slovenskej republiky, Hodžovo nám. 1, 810 00 Bratislava 1. Odporúčame najneskôr 7 dní pred príchodom.
    Fotografovanie na súkromné účely v priestoroch sprístupnených verejnosti je možné bezplatne. Na vedecké, dokumentačné, propagačné, komerčné a iné účely je potrebný písomný súhlas Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky. So žiadosťou o povolenie je možné sa obrátiť na tlačové oddelenie.
    Drevený kostolík v Tatranskej Javorine je prístupný pre verejnosť každý štvrtok v rovnakých termínoch ako lovecký zámoček. Rezervácia prehliadky je možná na telefónnom čísle +421524498136 alebo e-mailom na zdiar@kapitula.sk. Kostolík v štýle ľudovej architektúry dal postaviť knieža Hohenlohe v rokoch 1902-03. Je zasvätený sv. Anne. V interiéri kostolíka sa nachádza napríklad neskorobarokový reliéf z konca 18. storočia Ukrižovanie s baldachýnmi, doplnený rokajovou výzdobou. Z polovice 18. storočia pochádza klasicistický strieborný a pozlátený pacifikál.
Prevádzkový a návštevný poriadok je k dispozícii na stiahnutie.
Adresa zámočku: Tatranská Javorina 28, GPS 49.274318, 20.141086
Adresa kostolíka: Tatranská Javorina 96, GPS 49.265589, 20.140759

Zdroj: https://www.prezident.sk/javorina/#

  ​​